SIMONYI ZSIGMOND HELYESÍRÁSI VERSENY



 

 

Program

Április 26., péntek

15.00–18.00 – Érkezés, regisztráció, elszállásolás

18.00 – Ünnepélyes megnyitó (Díszterem)

  • A Bethlen Gábor Kollégium diákjainak műsora

20.00 – Vacsora

20.30 – Társasjáték (Apafi)

 

Április 27., szombat

8.00–9.00 – Reggeli

10.00 – Tollbamondás

11.00 – A feladatlapok megoldása

13.00 – Ebéd

14.00 – 17.30 - Iskola- és múzeumlátogatás, drámajátékok

18.00 – Záróünnepség, a verseny kiértékelése, díjkiosztás

20.00 – Vacsora

 

Április 28., vasárnap

8.00 – 9.00 – Reggeli, úticsomag

Hazautazás

 

 

Rezultate finale și premii – conform PV constatare din 28.04.2024

Nr. Crt.

Cod concurs

Școala de provenienţă

Județ

Clasa

Punctaj DICTARE

Punctaj TEST DIGITAL

Total puncte

Premii

PREMIU SPECIAL

1

simonyi9.5

Colegiul Național de Artă, Târgu Mureș

Mureș

5

80.0

116.0

196.0

I

LEGJOBB TOLLBAMONDÁS

2

simonyi11.5

Liceul Teoretic „Kemény Zsigmond”, Gherla

Cluj

5

79.0

112.5

191.5

II

 

3

simonyi8.5

Colegiul Reformat, Cluj-Napoca

Cluj

5

76.5

114.0

190.5

III

 

4

simonyi10.5

Școala Gimnazială „Rákóczi Ferenc”, Satu Mare

Satu Mare

5

76.0

114.0

190.0

MENȚIUNE

 

5

simonyi6.5

Școala Gimnazială „József Attila”, Miercurea Ciuc

Harghita

5

79.5

106.5

186.0

MENȚIUNE

 

6

simonyi12.5

Școala Gimnazială „Lónyay Tivadar”, Sântion

Bihor

5

75.0

109.5

184.5

MENȚIUNE

 

7

simonyi15.5

Liceul Teoretic „Bartók Béla”, Timișoara

Timiș

5

74.5

108.5

183.0

MENȚIUNE

 

8

simonyi21.5

Școala Gimnazială „Szacsvay Imre”, Oradea

Bihor

5

77.0

105.0

182.0

 

 

9

simonyi18.5

Colegiul Național „Székely Mikó”, Sfântu Gheorghe

Covasna

5

69.5

112.0

181.5

 

 

10

simonyi19.5

Colegiul Național „Bethlen Gábor”, Aiud

Alba

5

76.5

104.5

181.0

 

 

11

simonyi5.5

Școala Gimnazială " Nyirő József ", Satu Mare

Harghita

5

79.0

101.0

180.0

 

 

12

simonyi3.5

Școala Gimnazială „Liviu Rebreanu”, Târgu Mureș

Mureș

5

72.0

107.0

179.0

 

 

13

simonyi20.5

Colegiul Național „Bethlen Gábor”, Aiud

Alba

5

69.5

108.5

178.0

 

 

14

simonyi17.5

Liceul Teologic Romano-Catolic „Hám János” Satu Mare

Satu Mare

5

77.0

100.5

177.5

 

 

15

simonyi4.5

Școala Gimnazială „Simion Bărnuțiu”, Zalău

Sălaj

5

75.0

101.0

176.0

 

 

16

simonyi22.5

Liceul „Kőrösi Csoma Sándor”, Covasna

Covasna

5

73.5

102.5

176.0

 

 

17

simonyi2.5

Colegiul Național „Bethlen Gábor”, Aiud

Alba

5

71.5

102.5

174.0

 

 

18

simonyi16.5

Liceul Teoretic „Téglás Gábor”, Deva

Hunedoara

5

71.0

103.0

174.0

 

 

19

simonyi13.5

Școala Gimnazială nr. 15, Brașov

Brașov

5

75.0

98.0

173.0

 

 

20

simonyi7.5

Liceul Teoretic „Téglás Gábor”, Deva

Hunedoara

5

71.5

101.5

173.0

 

 

21

simonyi14.5

Școala Gimnazială Sânmiclăuş

Alba

5

71.5

101.0

172.5

 

 

22

simonyi1.5

Liceul Teoretic „Leöwey Klára”,

Maramureș

5

70.5

100.0

170.5

 

 

23

simonyi14.6

Școala Gimnazială „Váradi József”, Sfântu Gheorghe

Covasna

6

78.0

114.5

192.5

I

 

24

simonyi18.6

Școala Gimnazială „Nagy Imre”, Miercurea Ciuc

Harghita

6

78.0

114.0

192.0

II

 

25

simonyi17.6

Colegiul Național de Artă, Târgu Mureș

Mureș

6

77.5

114.0

191.5

III

 

26

simonyi15.6

Liceul Teoretic „Mikes Kelemen”, Sfântu Gheorghe

Covasna

6

77.0

110.5

187.5

MENȚIUNE

 

27

simonyi13.6

Liceul Teologic Romano-Catolic „Hám János”, Satu Mare

Satu Mare

6

75.0

112.5

187.5

MENȚIUNE

 

28

simonyi5.6

Liceul cu Program Sportiv,,Szász Adalbert” Târgu-Mureș

Mureș

6

77.0

109.5

186.5

MENȚIUNE

 

29

simonyi6.6

Școala Gimnazială „Petőfi Sándor”, Miercurea Ciuc

Harghita

6

73.0

113.0

186.0

MENȚIUNE

 

30

simonyi1.6

Liceul Teoretic „Horváth János”, Marghita

Bihor

6

74.0

110.5

184.5

 

 

31

simonyi2.6

Școala Gimnazială „Rákóczi Ferenc”, Satu Mare

Satu Mare

6

72.0

110.0

182.0

 

 

32

simonyi21.6

Liceul Teoretic „Mikes Kelemen”, Sfântu Gheorghe

Covasna

6

76.0

105.0

181.0

 

 

33

simonyi8.6

Liceul Tehnologic Nr.1 Suplacu de Barcau

Bihor

6

77.0

103.5

180.5

 

 

34

simonyi11.6

Șc. Gimnazială „Nicolae Iorga” Baia Mare

Maramureș

6

77.0

102.5

179.5

 

 

35

simonyi10.6

Liceul de Artă "Nagy István", Miercurea Ciuc

Harghita

6

74.0

103.5

177.5

 

 

36

simonyi20.6

Liceul Tehnologic de Transporturi Auto, Baia Sprie

Maramureș

6

77.5

97.5

175.0

 

 

37

simonyi4.6

Liceul Unitarian „János Zsigmond”, Cluj-Napoca

Cluj

6

73.0

101.5

174.5

 

 

38

simonyi9.6

Liceul Teologic Romano-Catolic „Szent László”, Oradea

Bihor

6

78.5

94.5

173.0

 

 

39

simonyi7.6

Școala Gimnazială nr.2. „Diaconu Coresi”, Brașov

Brașov

6

75.5

97.5

173.0

 

 

40

simonyi3.6

Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”, Zalău

Sălaj

6

75.0

97.0

172.0

 

 

41

simonyi16.6

Colegiul Național „Székely Mikó”, Sfântu Gheorghe

Covasna

6

73.0

97.0

170.0

 

 

42

simonyi12.6

Liceul Teoretic „Téglás Gábor”, Deva

Hunedoara

6

75.0

93.0

168.0

 

 

43

simonyi22.6

Liceul Tehnologic de Transporturi Auto, Baia Sprie

Maramureș

6

72.0

88.0

160.0

 

 

44

simonyi19.6

Liceul Teoretic „Bartók Béla”, Timișoara

Timiș

6

70.5

84.5

155.0

 

 

45

simonyi7.7

Școala Gimnazială „Szacsvay Imre”, Oradea

Bihor

7

79.0

118.5

197.5

I

LEGJOBB FELADATLAP

46

simonyi10.7

Școala Gimnazială „Petőfi Sándor”, Miercurea Ciuc

Harghita

7

76.5

116.5

193.0

II

 

47

simonyi16.7

Colegiul Național de Artă, Târgu Mureș

Mureș

7

78.0

111.5

189.5

III

 

48

simonyi15.7

Liceul Teoretic „Téglás Gábor”, Deva

Hunedoara

7

76.0

113.5

189.5

III

 

49

simonyi6.7

Școala Gimnazială „József Attila”, Miercurea Ciuc

Harghita

7

78.0

109.0

187.0

MENȚIUNE

 

50

simonyi11.7

Liceul Teoretic, Carei

Satu Mare

7

73.0

113.5

186.5

 

 

51

simonyi9.7

Școala Gimnazială „Váradi József”, Sfântu Gheorghe

Covasna

7

76.0

109.0

185.0

 

 

52

simonyi5.7

Liceul de Arte Oradea

Bihor

7

74.5

104.0

178.5

 

 

53

simonyi14.7

Școala Gimnazială „Báthory István”, Șimleu Silvaniei

Sălaj

7

74.5

103.5

178.0

 

 

54

simonyi13.7

Școala Gimnazială „Octavian Goga”

Cluj

7

72.0

104.0

176.0

 

 

55

simonyi12.7

Liceul cu Program Sportiv,,Szász Adalbert” Târgu-Mureș

Mureș

7

72.5

103.0

175.5

 

 

56

simonyi3.7

Școala Gimnazială nr.2. „Diaconu Coresi”, Brașov

Brașov

7

72.5

95.0

167.5

 

 

57

simonyi4.7

Școala Gimnazială Guruslău

Sălaj

7

70.5

96.5

167.0

 

 

58

simonyi8.7

Liceul Teoretic „Bartók Béla”, Timișoara

Timiș

7

74.5

89.0

163.5

 

 

59

simonyi2.7

Școala Gimnazială „Nagy Imre”, Miercurea Ciuc

Harghita

7

70.0

89.5

159.5

 

 

60

simonyi1.7

Colegiul Național „Bethlen Gábor”, Aiud

Alba

7

62.5

78.0

140.5

 

 

61

simonyi8.8

Liceul Teoretic „Báthory István”, Cluj-Napoca

Cluj

8

76.0

113.0

189.0

I

 

62

simonyi7.8

Școala Gimnazială Nr.1 Deja

Sălaj

8

73.5

112.5

186.0

II

 

63

simonyi6.8

Liceul Teoretic „Tamási Áron”, Odorheiu Secuiesc

Harghita

8

76.0

108.5

184.5

III

 

64

simonyi10.8

Liceul Teoretic „Bolyai Farkas”, Târgu Mureș

Mureș

8

74.0

108.0

182.0

MENȚIUNE

 

65

simonyi5.8

Liceul Teoretic „Bartók Béla”, Timișoara

Timiș

8

75.0

106.5

181.5

 

 

66

simonyi4.8

Liceul de Arte „Aurel Popp”, Satu Mare

Satu Mare

8

73.5

100.5

174.0

 

 

67

simonyi11.8

Școala Gimnazială „Molnár Józsiás”, Târgu Secuiesc

Covasna

8

70.5

103.0

173.5

 

 

68

simonyi3.8

Școala Gimnazială „Rákóczi Ferenc”, Satu Mare

Satu Mare

8

72.0

99.5

171.5

 

 

69

simonyi9.8

Liceul Teoretic „Zajzoni Rab István”, Săcele

Brașov

8

72.0

94.5

166.5

 

 

70

simonyi2.8

Școala Gimnazială "Nagy Imre", Miercurea Ciuc

Harghita

8

71.0

88.0

159.0

 

 

71

simonyi12.8

Școala Gimnazială Fântânele

Mureș

8

67.0

87.0

154.0

 

 

72

simonyi1.8

Liceul Teoretic „George Moroianu”, Săcele

Brașov

8

61.5

86.0

147.5

 

 

 

Tabel nominal cuprinzând elevii claselor  V-XII, calificaţi la etapa internaţională de  la Concursul de ortografie „Simonyi Zsigmond”

 (cuprins în Calendarul Concursurilor Naţionale Şcolare  finanțate ME, Anexa nr. 4 la OME nr. 24749/29.01.2024 – poziția 01)

Etapa naţională – 26 – 28 aprilie 2024, Aiud, județul Alba, rezultate în urma PV constatare din 28.04.2024

 

NUME ȘI PRENUME ELEV

CLASA

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT

JUDEȚUL

PREMIUL OBȚINUT

PROFESOR PREGĂTITOR

 

Karácsony Dóra

5

Colegiul Național de Artă, Târgu Mureș

Mureș

I

Dézsi Eleonóra

 

Kis Antónia Adrienn

5

Liceul Teoretic „Kemény Zsigmond”, Gherla

Cluj

II

Papp Erzsébet

 

Jánosi Vivien Dorottya

5

Colegiul Reformat, Cluj-Napoca

Cluj

III

Sebestyén Kinga

 

Kovács Janka Bernadett

6

Școala Gimnazială „Váradi József”, Sfântu Gheorghe

Covasna

I

Incze Melinda

 

Popovics Ivett

6

Școala Gimnazială „Nagy Imre”, Miercurea Ciuc

Harghita

II

Császár Hajnal

 

Ősz Eszter

6

Colegiul Național de Artă, Târgu Mureș

Mureș

III

Dézsi Eleonóra

 

Ilosvay-Kovács Boglárka

7

Școala Gimnazială „Szacsvay Imre”, Oradea

Bihor

I

Vincze Melinda Ágota

 

Laczkó Delinke

7

Școala Gimnazială „Petőfi Sándor”, Miercurea Ciuc

Harghita

II

Borbély Hajnalka

 

Tanka Sophie

7

Colegiul Național de Artă, Târgu Mureș

Mureș

III

Dézsi Eleonóra

 

Széll Márk Levente

7

Liceul Teoretic „Téglás Gábor”, Deva

Hunedoara

III

Dulinszky Izabella Erzsébet

 

Párhonyi Áron

8

Liceul Teoretic „Báthory István”, Cluj-Napoca

Cluj

I

Tímár Erzsébet

 

Molnár Vanessza

8

Școala Gimnazială Nr.1 Deja

Sălaj

II

Molár Annamária

 

József Áron

8

Liceul Teoretic „Tamási Áron”, Odorheiu Secuiesc

Harghita

III

Ozsváth Imola


2024.04.27