BENTLAKÁS


A KOLLÉGIUM BENTLAKÁSA - RÖVID TÖRTÉNETE

Merre van Nagyenyed? Isten tudja! Valahol a két fűzfa mellett, ahol a Maros is bódorog.” – írja Sütő András a Nagyenyedi Fügevirág című művében, amikor arra emlékezik, hogyan is került ő a nagyenyedi kollégium bentlakásába. Majd egy későbbi írásában így vall a kollégiumba való kerülésének körülményeiről: “Hadd kezdjem egy kicsit távolabbról a válaszomat azzal, hogy a nagyenyedi Bethlen Kollégium majdnem egész Erdély területéről gyűjtötte egybe a diákokat! Egy részüknek ösztöndíjat tudott nyújtani, hiszen tízezer hektárnyi területe megmaradt még ősi birtokaiból, és ez lényegében eltartotta az iskolát. Az, hogy valaki bekerül-e az enyedi kollégiumba, az nem csupán egyéni vagy családi döntésen múlott, mivel a kiválogatás közösségi gond volt. Ezt úgy kell érteni, hogy a kollégium, amennyire lehetett, az egyház és a tanítói hálózat révén kapcsolatot tartott fenn a környékbeli megyékkel. A Bethlen Kollégiumba kerülő diákok kiválasztása tanítói, papi, közösségi segédlettel történt. Azokat a gyerekeket válogatták ki, akikről valamiképpen kiderült, hogy szeretik az irodalmat, hogy foglalkoztatják őket a közösségi gondok, hogy papok, tanítók szeretnének lenni.”

Nemrég előadást kellett tartanom Misztótfalusi Kis Miklós és Nagyenyed címmel, és előadásom első felében azzal foglalkoztam, hogy milyen is volt az a diáktársadalom, kollégiumi szervezés, amely Misztótfalusit befogadta, formálta, elindította. Az alapító fejedelem maga is arra törekedett, hogy olyan akadémiát alakítson, amely külföldi mintára diákok és professzorok közösségére, erős, életképes diák-közösségekre épülnek. Pápai Páriz Ferenc szótárában magát a collegium szót így értelmezi: gyülekezet, céh, tanuló társaság. Az önvédelem és a fennmaradás érdekében szükség volt a nagyon jól szervezett, erős diák-közösségekre, amelyeknek első törvényeit, utasításait maga a fejedelem fogalmazta meg. A Nagyenyedre való költöztetés után Apafi Mihály is a felső hatalomtól függő, rektor és szenátus által igazgatott akadémia helyett a diák-közösségre támaszkodó kollégiumot választotta. A nagyenyedi diák-közösség erős, tartós szervezetté nőtte ki magát. A diáktörvények valóságos törvények voltak, az iskolai ítélőszék vigyázott a betartásukra. A közösség élén volt a senior és a contrascriba. A legnagyobb jelentősége azonban ezeknek a törvényeknek és végrehajtásuknak az volt, hogy a diákságot valóban közösséggé formálta, önállóságra nevelte.

Fontosnak tartottam a bentlakás bemutatása kapcsán ezt a kis történelmi bevezetőt beiktatni, ugyanis a Bethlen Kollégium ma is egész Erdély területéről gyűjti egybe a diákokat (manapság már alsó tagozatosokat is), amely egy különleges színfoltja volt és maradt ennek a bentlakásnak, iskolának. Természetesen a bentlakási körülmények, főleg a felújítási munkálatok befejezése után gyökeresen változtak, de az önállóságra való nevelés és közösségformáló szerepe továbbra is megmaradt. A kollégium hosszú távú fejlesztési stratégiájában kiemelt szerepet szán a bentlakás fejlesztésének, ugyanis a bentlakó diákok nélkül az iskola fokozatosan leépülne, elszórványosodna, kiürülne. A kollégium mellett működő alapítvány, a Bethlen Gábor Alapítvány céljai között kiemelt helyen szerepel olyan ösztöndíj-programok, támogatási rendszerek kiépítése és koordinálása, melynek folytán ugyancsak folytatni lehet a Bethlen Gábor-i hagyományt, a szegény sorsú diákok taníttatását. (Ösztöndíjasok listája)

2016 ősze óta a bentlakás három épületrészben, modern, otthonos körülmények között működik:

  1. Bagolyvár – közel lakó lányok részére, akik hétvégén hazautaznak
  2. Főépület, déli szárny, első emelet – fiúbentlakás
  3. Főépület, déli szárny, második emelet – lánybentlakás, a távolabbról jövő lányoknak.

A 2018-2019-es tanévben 118 diákkal nyitottuk a bentlakást: 85 lány és 33 fiú jelentkezett, közöttük 6 évestől 18 évesig oszlik a paletta. Vannak bentlakóink, akik hetente hazautaznak, és vannak, akik csak vakációra mennek haza. Hétvégeken is zajlik az élet a bentlakásban.

Hagyományos rendezvények a bentlakók számára:

  1. Mikulásvárás
  2. Intribúcsúztató 

Ezenkívül a bentlakó diákjaink tevékenyen, sőt kötelező módon bekapcsolódnak a kollégium által szervezett és felajánlott tehetséggondozó tevékenységekbe: pl. cserkészet, néptánc, régizene, reneszánsz tánc, színjátszó kör, kórus, sportkörök stb.

A bentlakás irányító és nevelőtestülete:

  1. Turzai Melánia – a bentlakásért felelős igazgatóhelyettes
  2. Papp Anna – gondnok
  3. Kónya Edit – nevelő
  4. Kónya Gyöngyi – nevelő
  5. Türi Zsolt – nevelő
  6. Fehér Hajnal – éjszakai felügyelő
  7. Szőcs Ferenc – éjszakai felügyelő

Intribúcsúztató 2019 2019.06.04

Tisztelt igazgatónő, aligazgatónő, nevelőnők és végül, de nem utolsó sorban
kedves intritársak!
Nehéz szívvel állok itt most, hiszen arról kell beszélnem, ami véget ér, ami elmúlik és a végzősök
nevében kell méltóképpen...


Tovább